VŠENORY vznikly sloučením bývalých Všenor a Horních Mokropes. První historická zmínka o Horních Mokropsích je z roku 1088, kdy král Vratislav II. daroval vyšehradským kanovníkům při dolním toku Mže na okraji brdských hvozdů dvoje popluží a dva rybáře na místě jmenovaném Mokropec, později Mokropsy. Bývalé Horní Mokropsy si ponechaly až do dvacátých let 20. století ráz staré obce. Antonín Profous, autor uznávané příručky k etymologií místních názvů v Čechách, původ jména Mokropsy vysvětluje takto: "Jméno Mokropsy bylo přitvořeno k adjektivu mokropeský, jež naleželo k posměšnému výrazu ´u mokrých psů´ anebo ´s mokrými psy´, srov. příjmení vzniklá ze jmen domů ve středověku, např. Jan od Čápů neboli Čapek byl tak nazýván podle svého domu ´u čápů´".
Společnost Mariny Cvětajevové
V roce 2001 byla v Praze založena Společnost Mariny Cvětajevové, která se ujala úkolu popularizovat dílo M.C. v České republice. Její autorita byla od samého počátku podpořena aktivní účastí významných rusistů Karlovy university. Hlavní aktivita byla soustředěna do přednášek a besed o díle a životě M.C. Ještě před založením SMC se podařilo v roce 1989 s podporou Magistrátu hl. města Prahy odhalit pamětní desku na domě ve Švédské ulici na Smíchově, kde M.C. s rodinou bydlela v druhé polovině roku 1923 a v prvním pololetí 1924.
Společnost M.C. od počátku spolupracovala také s místní všenorskou samosprávou.
Ve Všenorech proběhla úspěšná mezinárodní konference Všenory 2000. Vedení Společnosti MC se snažilo o možnost získání některého z domků v němž bydlela MC. Již tehdy vznikla představa, že by v jednom z těchto objektů mohlo být umístěno Centrum M.C.
Opakované snahy byly neúspěšné.
Nejnadějněji se vyvinula situace po příchodu rodiny Kuročkinových z Petěrburku do Prahy.
Jejich zásluhou byla odhalena pamětní deska ve Všenorech.
Počátkem roku 2012 přislíbil obecní úřad pronájem vhodného objektu ve Všenorech, a to přímo v blízkosti domů, v nichž M.C. bydlela. Společnosti byl nabídnut pronájem dvou vhodných místností v bývalém sídle Všenorské knihovny. Nakonec však obec ustoupila od své původní nabídky. Poté manžele Kuročkinovi nabídli umístění centra v objektu, který pronajímali v Praze na Malé Straně a ve spolupráci s manželi Vaněčkovými zpracovali podklady pro stálou expozici na Malé Straně Tržiště 16, kterou se povedlo otevřít 8. října 2012. Vznikla tak mimořádná výstava, jejíž kvalitu oceňovali všichni návštěvníci, jak tuzemští, tak i zahraniční, o čemž svědčí zápisy v návštěvní knize. Přesto se nepodařilo získat podporu ani u Ministerstva Kultury, ani u městské části Praha 1. Po dvouleté činnosti bez podpory kulturních institucí z důvodu ekonomických činnost Centra M.C. byla přerušena a výstava byla uskladněna v garáži.
Od té doby se Společnost M.C. pokoušela získat pro centrum náhradní umístění. To trvalo dva roky. Mezinárodní literární veřejnost různých zemí písemně požádala o pomoc postupně dva primátory hl. města Prahy. Magistrát na tyto dopisy ani neodpověděl.
O to více vyniká postoj obce Všenory, která nabídla umístění Centra při všenorské knihovně v budově Obecného úřadu.
Náš dík proto patři starostovi obce panu ing. Zdenku Seidlerovi a zejména vědoucí všenorské knihovny pani Mgr. Aleně Sahánkové.
Realizované centrům má několik autorů: jádro stalé expozice manželů Kuročkinych v podobě panelů bylo převezeno do Všenor. Autorem projektu je arch. Ivo Segetá. Pealizace a definitiví podoba patří řediteli galerie DOX Leošovi Válkovi. Díky přátelské pomocí těchto lidi máme dnes možnost zahájit činnost Centra M. C. ve Všenorech.
Autor: Galina Vaněčková 2016