VŠENORY vznikly sloučením bývalých Všenor a Horních Mokropes. První historická zmínka o Horních Mokropsích je z roku 1088, kdy král Vratislav II. daroval vyšehradským kanovníkům při dolním toku Mže na okraji brdských hvozdů dvoje popluží a dva rybáře na místě jmenovaném Mokropec, později Mokropsy. Bývalé Horní Mokropsy si ponechaly až do dvacátých let 20. století ráz staré obce. Antonín Profous, autor uznávané příručky k etymologií místních názvů v Čechách, původ jména Mokropsy vysvětluje takto: "Jméno Mokropsy bylo přitvořeno k adjektivu mokropeský, jež naleželo k posměšnému výrazu ´u mokrých psů´ anebo ´s mokrými psy´, srov. příjmení vzniklá ze jmen domů ve středověku, např. Jan od Čápů neboli Čapek byl tak nazýván podle svého domu ´u čápů´".
Vzpomínky na 1. světovou válku
Prezentace: Osudy mužů z Horních Mokropes a Všenor v 1. světové válce
Připomínka 100 let od vypuknutí 1. světové války
http://www.knihovnavsenory.cz/vzpominky/
Slavnostní vzpomínkový večer na první světovou válku
27.9.2014
Společně připravily Kulturní komise OZ, Občanské sdružení pro Všenory (Jana Müllerová, Lucie Kölbersberger), Skautské středisko Dub.
vzpomínkový večer na 1. světovou válku
"Sbohem buď údolí, vesničko s topoly, ty stará hospodo u potoka.
Stisk ruky naposled, upřímný ještě hled, loučení se blíží z nedaleka."
Nikdy mně nezněly ty všeradský zvony - CD poberounské kapely Třehusk
Pracovní porada před akcí. Bohdan Šmilauer, Drahuška Hodková, Vladislav Veselý.
Připravený sál
Drahuška Hodková získala pro zapůjčení na výstavu řadu zajímavých fotografií a úžasnou vojenskou helmu.
Památka - dřevěná krabička
Slavnostní večer zahájili Vladislav Veselý a starosta Zdeněk Seidler.
Eva Tomisová četla ukázky z Pamětní knihy obecné školy v Horních Mokropsích:
Vladislav Veselý nás hladce a příjemně provedl celým programem. Zajímavé byly modlitební knížky vojáků.
Pavel Buchtele ze Státního okresního archivu Praha - západ poutavě hovořil o československých legionářích. Přednáška byla velice zajímavá a přítomní ji poslouchali doslova jedním dechem. Předem zaslal řadu archivních dokumentů o několika vojácích ze Všenor, které jsou k dispozici ve Všenorské knihovně.
Bohdan Šmilauer představil svou prezentaci Vzpomínky z první světové války, která je k dipozici na adrese: http://www.knihovnavsenory.cz/vzpominky
Závěrem nám přiblížil pracovní atmosféru u kaple sv. Jana Křtitele, kde se vše blíží do finále - slavnostní otevření 5.10.2014. V pozadí na plátně je Václav Muláček, opravující přístupové schody.
Jan Maget představil nádherný známkový aršík Obětem války, který je níže na snímku.
Jan Maget (vpravo) v rozhovoru s Vladislavem Veselým
Výstava dokumentů a fotografií
V pozadí na smímku níže jsou vidět vojenská uniforma dámský dobový kostým.
Bohdan Šmilauer a Pavel Buchtele při prezentaci pana Šmilauera Vzpomínky z první světové války
Koláčky a povídání nakonec
Bližší informace o vzpomínkovém večeru Alena Sahánková, Všenorská knihovna.
Prezentace: Osudy mužů z Horních Mokropes a Všenor
v 1. světové válce
Připomínka 100 let od vypuknutí 1. světové války
http://www.knihovnavsenory.cz/vzpominky/
Dne 26.7.2014 uplynulo 100 let od vyhlášení částečné mobilizace v tehdejší Rakousko-Uherské monarchii. Za dva dny poté, vyhlásil císař František Josef I, válku Srbsku dekretem "Mým národům". Touto událostí byla rozpoutána tragická Velká válka (později nazvaná 1. světová ). Z tehdejších obcí Horní Mokropsy a Všenory bylo odvedeno asi sto mužů na bojiště, což významně ovlivnilo osudy obou obcí. Všenorská knihovna k upomínce válečného utrpení obyvatelstva připravila web prezentaci Vzpominky na 1. světovou válku, oskenováním rukopisů vzpomínek některých rekrutů, kteří ve válce bojovali. Jde o následující občany z Horních Mokropes:
Karel Mestek, Maxmilián Váňa, Karel Majer, Josef Kratochvíl, Jaroslav Kratochvíl, Antonín Kratochvíl, Jan Karel Svoboda, Josef Svoboda, Karel Kocanda, Bedřich Kratochvíl, Antonín Jeníček, Josef Mašita, František Šlajs, Václav Bejlek, František Majer, František Trojan, Alois Hakl, Josef Čuba,
a z tehdejších Všenor: Maxmilián Sobotka, Karel Hrdlička, Ladislav Wurbs, Josef Fiřt, Josef Červenka, Antonín Neuberg, František Vávra, František Novotný, Oskar Přibyl, Antonín Zýka.
Tyto vzpomínky byly po válce sebrány péčí Františka Svatka, řídícího učitele v H. Mokropsích od mužů, kteří se vrátili. Řada se jich však již nikdy nevrátila (blíže viz v závěru prezentace). Čest jejich památce!
Odkaz na prezentaci: http://www.knihovnavsenory.cz/vzpominky/
Odhalení pomníku na návsi v Horních Mokropsích v roce 1922. Tento pomník byl později přestěhován k budově školy u kostela sv. Václava.
Zdroj http://www.vets.cz/vpm/mista/obec/5287-vsenory/ uvádí:
Nápis na pomníku byl upraven na Obětem válek
Autor: Ivo Šťastný, 08.07.2005
Umístění: Všenory, Karla Majera, na křižovatce s ulicí Za kostelem (místní část Horní Mokropsy)
Nápis:
OBĚTEM VÁLEK
NA PAMĚŤ
VŠECH OBĚTÍ ODBOJE
A KVĚTNOVÉ REVOLUCE
1939 - 1945
Umístění: Všenory, Karla Majera, starý hřbitov (místní část Horní Mokropsy)
Válečný hrob
FRANTIŠEK JANOUŠEK
TOVÁRNÍK, KAPITÁN V Z.
*1878. ZEMŘEL CO OBĚŤ SVĚTOVÉ VÁLKY
NA ITALSKÉM BOJIŠTI V R. 1918.
ODKUD PŘEVEZEN DO VLASTI.
Umístění: Všenory, Karla Majera, starý hřbitov (místní část Horní Mokropsy)
Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
Souřadnice: N49°56'2.15'' E14°19'2.88''
Pomník přidal: Ivo Šťastný
Česká pošta vydala aršík Obětem světové války autora pana Jana Mageta ze Všenor
Bude připravovat i další aršíky k tomuto tématu. Inaugurace níže uvedeného aršíku proběhla 12.6.2014 v Poštovním muzeu.
Poberounská skupina Třehusk vydala CD s vojenskými písničkami z první světové války.
http://www.proglas.cz/detail-clanku/vitejte-seniori-trehusk.html
Ve Všenorské knihovně si můžete v současné době půjčit řadu zajímavých knih s tématikou první světové války a legionářů. Několik jich uvádíme.
Českoslovenští legionáři okresu Praha - západ: 1914-1921 /Marta Hradilová, Jiří Berg/. Kniha obsahuje i výběr z knihy Františka Svátka, řídícího učitele v Horních Mokropsích Vzpomínky ze světové války
Svoboda! Rusko, 1914-1920: fiktivní válečný deník příslušníka Československé legie. Komiks.
1914/1918 Léta zkázy a naděje: 467 dobových fotografií /Miroslav Honzík, Hana Honzíková/
České země 1848 – 1918 /Marcela C.Efmertová/
Češi v 1. světové válce. 1. díl, Mým národům / Libor NedorostČeši v 1. světové válce. 2. díl, Na frontách velké války / Libor Nedorost.
Harmonogram zajímavých akcí najdete na adrese: http://velkavalka.cz/1914/harmonogram/
Statisíce historických dokumentů z první světové války jsou zdarma na webu
Na portálu europeana1914-1918.eu lze najít propagandistické knihy, plakáty i protiválečné karikatury Foto: Europeana
V berlínské Státní knihovně se v těchto dnech koná malá výstava, kde jsou k vidění třeba odznaky, dalekohled nebo helma vojína z první světové války. Je to jen nepatrná ukázka tisíců předmětů, které si mohou Evropané najít na internetovém portálu europeana1914-1918.eu. Bezplatný web slavnostně spustili v Berlíně představitelé evropské digitální knihovny Europeana a německé vlády.
Podle zástupce kabinetu Güntera Winandse je důležité, aby si Evropa připomínala výročí první světové války společně a nikoli z národních perspektiv.
Autorům projektu ale nejde jen o to zaznamenat krvavý konflikt, který přinesl do té doby nevídanou hrůzu včetně masového nasazení bojových plynů. Chtějí ukázat válku z pohledu současníků.
Do státní knihovny v Berlíně mohou lidé přinášet fotografie, památky po svých praprarodičích, které pracovníci naskenují a přidají ke statisícům dokumentů, které jsou už dnes na internetu.
Jako například od člena pohraniční stráže Hanse Becka, který zemřel v roce 1917 na průstřel plic. Rodině zanechal balíček miniaturních karet s portréty německých válečných hrdinů a politiků.
Tuto možnost mají lidé v Německu právě dnes. „Je to v rámci národních dnů, kterých se letos bude po Evropě konat ještě několik. Tím se celý projekt posune ještě dál,“ říká ředitelka Státní knihovny v Berlíně Barbara Schneider-Kempfová.
A přinesl už teď projekt něco nového? „To, co na tom považuji za nové, je ta spolupráce. My samozřejmě víme, co skrývaly jednotlivé sbírky, ale teď tu můžeme vidět například letáky, které rozhazovali Němci v Belgii," dodává ředitelka.
Portál nabízí i stovky hodin filmového materiálu
Na internetovém portálu lze najít propagandistické dětské knihy, štvavé plakáty i protiválečné karikatury, záznamy z fronty nebo dokumenty o životě v zázemí. A také 660 hodin filmového materiálu.
„Všechny tyhle filmy si můžete prohlédnout. Některé pocházejí také z Česka, mají i popisky v národním jazyce a samozřejmě v angličtině. Už v minulosti jsme spolupracovali na nějakých dokumentech, ale nikdy ne tak systematicky. Jde zatím o největší projekt, na jakém jsme společně dělali," hodnotí Claudia Dillmanová z Německého filmového institutu.
Také ředitelka nadace Europeana Jill Cousinsová mluví o nevídaném projektu a vyzývá i další knihovny a instituce, aby se k němu připojily. Možná, že v budoucnu se na tak portálu objeví i vzpomínky našich vojáků a na život v Česku za velké války. Ty tam zatím schází.
Autor: Klára Stejskalová (kls)
Europeana 1914-1918