VŠENORY vznikly sloučením bývalých Všenor a Horních Mokropes. První historická zmínka o Horních Mokropsích je z roku 1088, kdy král Vratislav II. daroval vyšehradským kanovníkům při dolním toku Mže na okraji brdských hvozdů dvoje popluží a dva rybáře na místě jmenovaném Mokropec, později Mokropsy. Bývalé Horní Mokropsy si ponechaly až do dvacátých let 20. století ráz staré obce. Antonín Profous, autor uznávané příručky k etymologií místních názvů v Čechách, původ jména Mokropsy vysvětluje takto: "Jméno Mokropsy bylo přitvořeno k adjektivu mokropeský, jež naleželo k posměšnému výrazu ´u mokrých psů´ anebo ´s mokrými psy´, srov. příjmení vzniklá ze jmen domů ve středověku, např. Jan od Čápů neboli Čapek byl tak nazýván podle svého domu ´u čápů´".
Do roku 1995
HISTORIE Všenorské knihovny a Informačního centra Berounka do roku 1995
Všenorská knihovna a Informační centrum Berounka (dále jen Všenorská knihovna) evidována v roce 1992 v Adresáři knihoven a informačních institucí Národní knihovny (Sigla: ABG521), vychází z bývalé půjčovny Střediskové knihovny v Černošicích. V roce 1991 byla knihovna z důvodu restituce domu č.151 v ulici U sinice přestěhována do přízemí budovy bývalého Obecního domu (čp.371).
Knihovní fond obsahoval (po obsahové prověrce) před stěhováním zhruba 2000 knih. V krátké době se podařilo fond podstatně rozšířit. Velké množství knih získala knihovna od Domu dětí a mládeže hl.m. Prahy (pedagogika, psychologie, výtvarné umění, vlastivěda, hudba, divadlo atd.). D
Další knihy se podařilo získat od zrušené Okresní knihovny na Zbraslavi. Městská knihovna v Praze, pobočka Lehovec, věnovala Všenorské knihovně několik set knih, a to především základ beletrie. Nelze zapomenout na odborářskou i odbornou knihovnu Národního informačního střediska ČR. Důležitým zdrojem hodnotných knih byly a jsou vyřazované knihy ze soukromých knihoven.
Knihovní fond tedy vznikl z několika dílčích fondů převážně rušených knihoven a pak z domácností. Záměrem akvizice bylo vytvořit knihovní fond srovnatelný s fondy knihoven v okolí, tedy takový, který by obsahoval kvalitní fond beletrie, dětské literatury a literatury pro mládež, povinnou četbu pro žáky a studenty, základní literaturu ze všech oborů s důrazem na oblasti, které uživatele Všenorské knihovny více zajímají (např. umění, dějiny, rybářství, zahradnictví, úpravy zahrad a domů, tipy na výlety, ekonomie), co nejširší záběr odborné literatury pro poskytování referenčních služeb a v neposlední řadě též literaturu regionální (Všenory, Dolní Poberounčí, Karlštejnsko, Brdy, Křivoklátsko, okolí Mnášku pod Brdy atd.).
Koncem roku 1994 rozhodlo obecní zastupitelstvo o přestěhování Všenorské knihovny do zasedací místnosti OÚ v budově I. stupně ZŠ. Stalo se tak na základě velice špatných podmínek v původních prostorách knihovny v budově bývalého Obecního domu (vlhko, plíseň, zima). Začátkem roku 1995 stěhování proběhlo.