VŠENORY vznikly sloučením bývalých Všenor a Horních Mokropes. První historická zmínka o Horních Mokropsích je z roku 1088, kdy král Vratislav II. daroval vyšehradským kanovníkům při dolním toku Mže na okraji brdských hvozdů dvoje popluží a dva rybáře na místě jmenovaném Mokropec, později Mokropsy. Bývalé Horní Mokropsy si ponechaly až do dvacátých let 20. století ráz staré obce. Antonín Profous, autor uznávané příručky k etymologií místních názvů v Čechách, původ jména Mokropsy vysvětluje takto: "Jméno Mokropsy bylo přitvořeno k adjektivu mokropeský, jež naleželo k posměšnému výrazu ´u mokrých psů´ anebo ´s mokrými psy´, srov. příjmení vzniklá ze jmen domů ve středověku, např. Jan od Čápů neboli Čapek byl tak nazýván podle svého domu ´u čápů´".
Do roku 2011
HISTORIE Všenorské knihovny a Informačního centra Berounka do roku 2011
Slavnostní otevření se uskutečnilo v neděli 19. 2. 1995 za účasti významných hostů (Ing. Ivan Mládek, herečka Eliška Balcerová, pěvecký sbor Chorus Angelus pod vedením
Přemysla Žáka a další).
Po slavnostním přípitku podepisoval Mgr. Jan Maget knihu Jitky Lněničkové "České země v době Baroka", kterou ilustroval.
Od léta 1996 fungoval ve Všenorské knihovně a Informačním centru Berounka, díky PhDr. Ivanovi Hříbkovi, Internet. Všenorská knihovna měla jako první v okolí i své internetové stránky, rovněž od PhDr. Ivana Hříbka. Díky tomu časem přišly pozdravy z USA, Kanady a Anglie od příznivců i rodáků. Využívány byly elektronický katalog Všenorské knihovny a výpůjční systém PhDr. Ivana Hříbka (Public Library). Dne 27. 11. 1996 hovořila Eva Novotná z Národní knihovny v rámci pořadu Českého rozhlasu Praha o knihovnách o Všenorské knihovně a Informačním centru Berounka. Chválila zde kladný přístup obecního zastupitelstva k modernizaci knihovny.
21.10.1997 proběhl ve Všenorech seminář zaměřený na školní knihovny. Na přípravě semináře se podíleli PhDr. Zdeněk Jonák z Výzkumného ústavu pedagogického, Mgr. Jana Čiháková, RNDr. Renata Fejfarová, PhDr. Ivan Hříbek a Mgr. Alena Sahánková.
V roce 1995 se začalo s natáčením videokroniky obce. Jde o činnost novináře Ivo Štechy, který nejen zachránil mnohé staré filmy tím, že je přetočil na video a provedl kompletaci a ozvučení, ale od roku 1995 průběžně vytváří videokroniku obce. Videokroniku je možno shlédnout ve Všenorské knihovně.
V současné době je videokronika digitalizována.
Zájem o filmy je značný. Lidé se tak seznamují s historií i současností obce a při projekci občas ukápne i slzička dojetí.
Barevný propagační materiál je výsledkem projektu podaného Všenorskou knihovnou a Informačním centrem Berounka na Ministerstvo kultury ČR v roce 1996. Materiál financovala z větší části Obec Všenory. Text připravila Mgr. Alena Sahánková. Lektorovali Ing. Eliška Bubniková a Ivo Štecha. Výtvarně zpracoval Mgr. Jan Maget.
Všenorská knihovna realizovala i několik dalších projektů podaných na Ministerstvo kultury i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ať již sama nebo prostřednictvím Občanského sdružení Všenory.
V průběhu let se podařilo získat řadu publikací okolních obcí a měst, zpravodajů, fotografií a pohlednic. Jsou k dispozici uživatelům knihovny.
Součástí práce Informačního centra Berounka je sledování Internetu a mapování informací o Všenorech a okolí. Nalezené informace jsou využity při tvorbě obecní kroniky. V této souvislosti potěšila zpráva na Guestbook České tiskové kanceláře, kde na Všenory a na Českou republiku vzpomíná Mike Goddard.
Na internetových stránkách Všenorské knihovny a Informačního centra Berounka byla např. vystavena zpráva paní Aleny Pražské, která je činná v Klubu autorů literatury faktu, že byl vydán Slovník klubu, autorů literatury faktu, a to českých i slovenských. Knihovna obdržela od Klubu autorů literatury faktu řadu zajímavých knih.
V roce 2000 zemřel PhDr. Ivan Hříbek, který pro knihovnu zajišťoval technický servis a byl autorem knihovního systému Public Library, který knihovna užívala. Z toho a dalších závažných důvodů bylo třeba najít jiný systém. Knihovna získala v roce 2001 dotaci na zakoupení nového katalogizačního a výpůjčního systému KP - sys (verze KP - win), podáním projektu na program VISK 3. Začala tak další etapa rozvoje knihovny.