VŠENORY vznikly sloučením bývalých Všenor a Horních Mokropes. První historická zmínka o Horních Mokropsích je z roku 1088, kdy král Vratislav II. daroval vyšehradským kanovníkům při dolním toku Mže na okraji brdských hvozdů dvoje popluží a dva rybáře na místě jmenovaném Mokropec, později Mokropsy. Bývalé Horní Mokropsy si ponechaly až do dvacátých let 20. století ráz staré obce. Antonín Profous, autor uznávané příručky k etymologií místních názvů v Čechách, původ jména Mokropsy vysvětluje takto: "Jméno Mokropsy bylo přitvořeno k adjektivu mokropeský, jež naleželo k posměšnému výrazu ´u mokrých psů´ anebo ´s mokrými psy´, srov. příjmení vzniklá ze jmen domů ve středověku, např. Jan od Čápů neboli Čapek byl tak nazýván podle svého domu ´u čápů´".
Geologické vycházky
Geologie
Vážení příznivci geologických vycházek a tedy i geologie, rádi bychom Vás zde informovali o zajímavostech z geologie našeho regionu a o geologických vycházkách geologa Filipa Stehlíka
23. geologická vycházka: Silur v jižním okolí Berouna v neděli 16.10. 2022
Drazí přátelé geologie,
ve spolupráci se Všenorskou knihovnou jsme pro vás na tento podzim připravili geologickou vycházku do oblasti katastru Jarov u Berouna. Kromě povědomí o přírodních podmínkách, které zde panovaly v období Siluru, si každý účastník odnese také hmotný zkamenělý důkaz bohatého podmořského života vázaného na svahy silurských vulkánů – inu taková Havaj ukrytá v jádru Českého masivu. Vycházka se bude konat v neděli 16.10. 2022. Sejdeme se u Kaple sv. Václava v Jarově v 11.30.
Na místo srazu se lze dostat autobusem linky 630, který odjíždí z autobusového nádraží v Berouně v 11:21. Vystupuje se na konečné zastávce Beroun – Jarov, náves. Vycházka bude okružní o délce 3,5 km. Autobusy zpět do Berouna jedou v 15:34 nebo 17:34. Je také možnost sejít do Berouna pěšky a prodloužit si takto procházku na 5,2 km.
Trasa je místy obtížně schůdná. Doporučujeme pevnou obuv, případně i oporu turistických holí. Pro kočárky je trasa neprůjezdná.
S sebou si vezměte svačinu. Oběd z vlastních zásob předpokládáme v průběhu hledání zkamenělin ve 13 hodin. Kdo má, ať si vezme dalekohled. Kladívko není nutné (ale geolog bez kladívka?)
Na shledanou se těší
Filip Stehlík, průvodce
Alena Sahánková, Všenorská knihovna
Foto Filip Stehlík: břidlice liteňského souvrství na břehu jezera v lomu Kosov, silur (stáří asi 430 mil. Let)
Kontakt:
stehlikf@gmail.com
Vaše Všenorská knihovna