VŠENORY vznikly sloučením bývalých Všenor a Horních Mokropes. První historická zmínka o Horních Mokropsích je z roku 1088, kdy král Vratislav II. daroval vyšehradským kanovníkům při dolním toku Mže na okraji brdských hvozdů dvoje popluží a dva rybáře na místě jmenovaném Mokropec, později Mokropsy. Bývalé Horní Mokropsy si ponechaly až do dvacátých let 20. století ráz staré obce. Antonín Profous, autor uznávané příručky k etymologií místních názvů v Čechách, původ jména Mokropsy vysvětluje takto: "Jméno Mokropsy bylo přitvořeno k adjektivu mokropeský, jež naleželo k posměšnému výrazu ´u mokrých psů´ anebo ´s mokrými psy´, srov. příjmení vzniklá ze jmen domů ve středověku, např. Jan od Čápů neboli Čapek byl tak nazýván podle svého domu ´u čápů´".
Od roku 2011
HISTORIE Všenorské knihovny a Informačního centra Berounka od roku 2011
V roce 2011 se knihovní fond stěhoval popáté. A to do rekonstruovaných prostor budovy Obecního úřadu domu Na Závisti - U silnice 151. Rok a půl před tímto stěhováním byl knihovní fond uložen v budově staré školy u kostela sv. Václava. Na počátku byla snaha knihovnu otevřít, ale bohužel se nepodařilo domluvit s ostatními nájemci domu na přístupu pro čtenáře. V nových prostorách za začínalo téměř nově. Čtenáři přicházeli pozvolna, během roku a půl, kdy knihovna byla uzavřena, si někteří našli jiné zdroje knih ke čtení, ale zvýšeným úsilím se nakonec podařilo, že počet čtenářů rychle příbývá a rovněž i počet dotazů, vztahující se nejčastěji k historii obce, a s tím přibývá počet vypůjčených knih i požadavků na další služby. Všenorská knihovna je využívána uživateli z okolních obcí a měst, především v oblasti regionálních informací.
Velkým zlomem bylo zavedení online katalogu Portaro. Předcházela tomu dlouhodobá činnost ve volném čase několika nadšenců, kteří prošli záznamy knih (přes 12 tis. svazků), doplnili je dle záznamů Národní knihovny, aby byly informace o knihách viditelné na online katalogu. Podařilo se to samozřejmě díky dotace z programu VISK MK.
V současnosti se ukazuje jako aktuální zvyšování kvality knihovního fondu z hlediska obsahu. Při doplňování knihovního fondu se přihlíží k potřebám a požadavkům uživatelů. Průběžně se sleduje regionální literatura a začíná se s doplňováním elektronického katalogu o regionální články.
V roce 2013 připravila pro Všenorskou knihovnu Dana Sahánková, absolventka AVU, logo
Všenorská knihovna má za sebou řadu výstav k historii obce. Výsledné výstavní panely jsou zachovány a kdykoliv přístupné v prostorách knihovny.
Z výstavy o historii Horních Mokropes mezi dvěma světovými válkami
Díky spolupráci se Základní školou a Mateřskou školou Josefa Kubálka se pravidelně uskutečňuje pasování na čtenáře.
Letos jsme díky senzačnímu geologovi Filipovi Stehlíkovi uskutečnili v pořadí již desátou geologickou vycházku.
Současný interiér Všenorské knihovny
S knihovnou po léta spolupracují odborníci.
Pan Ivo Štecha, novinář a fotograf, zachránil mnoho starých filmů o Všenorech a ještě více jich sám natočil. Konce roku 2010 věnoval své dílo obci. Filmy bude možno shlédnout po otevření knihovny v nových prostorách. Zemřel na jaře roku 2011 po těžké nemoci.
S knihovnou spolupracují další odborníci. Mgr. Jan Maget, výtvarník, připravil mimo jiné ve spolupráci s knihovnou propagační materiál o knihovně a Všenorech.
Ing. arch. Vojtěch Štorm napsal článek o svém otci, Ing. arch. Břetislavu Štormovi, který žil ve Všenorech. Text byl umístěn na stránky knihovny a měl by být součástí připravované publikace o Všenorech.
PhDr. Jiří Matl, kronikář Spolku včelařů pro Dobřichovice a okolí, připravil text o tomto spolku do publikace o Všenorech.