VŠENORY vznikly sloučením bývalých Všenor a Horních Mokropes. První historická zmínka o Horních Mokropsích je z roku 1088, kdy král Vratislav II. daroval vyšehradským kanovníkům při dolním toku Mže na okraji brdských hvozdů dvoje popluží a dva rybáře na místě jmenovaném Mokropec, později Mokropsy. Bývalé Horní Mokropsy si ponechaly až do dvacátých let 20. století ráz staré obce. Antonín Profous, autor uznávané příručky k etymologií místních názvů v Čechách, původ jména Mokropsy vysvětluje takto: "Jméno Mokropsy bylo přitvořeno k adjektivu mokropeský, jež naleželo k posměšnému výrazu ´u mokrých psů´ anebo ´s mokrými psy´, srov. příjmení vzniklá ze jmen domů ve středověku, např. Jan od Čápů neboli Čapek byl tak nazýván podle svého domu ´u čápů´".
Květoslav Mašita
Padl na konci druhé světové války při obraně vlasti ve věku 18 let.
Reliéf, věnovaný Květoslavu Mašitovi, od všenorského a skvělého ilustrátora a sochaře Jana Mageta je možné vidět ve společenském sále Obecního úřadu ve Všenorech.
Zajímavé je, že se o tom, jak padl Květoslav Mašita, píše v odlišných zdrojích různě. Jak to bylo doopravdy, nám před nedávnem vyprávěla Marta Mašitová – Eliášová, sestra Květoslava Mašity, za což jí děkujeme.
Rádi uveřejňujeme její vzpomínku:
Dne 4.května 1945 šel bratr Květoslav (praktikant drogista) na vlak do Prahy a cestou potkal otce, který se vracel z noční služby. Ten ho zrazoval, aby nejezdil. Ale on odpověděl, že tam musí (působil v odbojové skupině).
Od tohoto dne zůstal v Praze a domů se již nevrátil. Rodina o něm nejdříve věděla od Všenoráků, kteří ho viděli sedět s vojáky na tanku a hrát na foukací harmoniku.
Byl to pohledný mládenec, o kterého se zajímala děvčata. Rád hrával ve vlaku děvčatům na foukací harmoniku.
Otec Květoslava Mašity byl zaměstnaný na Smíchovském nádraží. Proto se dozvěděl od kolegů, že se mladý Květa přihlásil na pancéřový vlak, který jel na Radotín, kam přicházeli z Lahovic Němci. Bohužel ve Waltrově zahradnictví v Chuchli byli schováni Němci, kteří začali vlak odstřelovat. Rozstříleli lokomotivu, a proto všichni vyskákali z vlaku a chtěli se dostat do zalesněné stráně. Květu bohužel Němci postřelili do nohy, a tak nemohl běžet s ostatními. Němci ho pak zastřelili.. Stalo se to 7. května 1945.
Rodina to nevěděla, pátrala, co s ním je. Nakonec přišli k Mašitovům sousedi se sdělením, že je Květa v márnici v Chuchli, připravený do společného hrobu.
Pan ředitel Bezděk ho tam totiž poznal a dal přes ně rodině zprávu. Ta si ho pak odvezla do Všenor.
Marta Mašitová – Eliášová, sestra Květoslava Mašity v čítárně Všenorské knihovny
Paní Marta Mašitová - Eliášová nám darovala 4 fotografie a umožnila fotit si několik zajímavých dokumentů:
Úmrtní list Květoslava Mašity
Květoslav Mašita, příslušník domácího odboje, obdržel od presidenta republiky Československé 11.srpna 1946 za osobní statečnost před nepřítelem, osvědčenou v boji za osvobození republiky Československé z nepřátelského obsazení, Československou medaili za chrabrost před nepřítelem IN MEMORIAM.
Dopis mamince Květy Mašity od velitele pancéřového vlaku
Památce spolupracovníků padlých - ve firmě, kde Květoslav Mašita působil
Z pohřbu
Z pohřbu
Hrob Květoslav Mašity ve Všenorech.
Nápis :
RODINA MAŠITOVA
Květoslav
* 8.3.1927
+ 7.5.1945
položil svůj život za vlast
Foto : Ivo Šťastný
http://www.vets.estranky.cz/clanky/vpm-okres-praha-zapad/vsenory.html
Všenorští občané věnovali pamětní desku, která byla po prodeji domu, na kterém deska byla instalována, sundána a uložena na obecním úřadě.
Řekli jsme si, že nastal čas desku opět instalovat. V současné době se připravuje její instalace u pomníku obětem válek proti kostelu sv. Václava.
Pomník v Chuchelském háji:
Pomník v před hřbitovem V Chuchelském háji
Věrni zůstaneme obětem květnové revoluce 1945.
Je zde rovněž jméno Květoslava Mašity ze Všenor. (Příjmení uvedeno chybně). Foto Milena Měštecká